Historie KARLOVARSKÉHO REPRE BANDU:

Menu:

Úvod do historie KRBu:

Prvním podnětem ke vzniku kapely byla myšlenka pianisty a jazzmana Jindřicha Volfa mladšího vytvořit orchestr, který by mohl reprezentovat Karlovarský kraj. Spolu se svými kolegy z jazzového oddělení karlovarské umělecké školy Milanem Krajícem a svým otcem dospěli brzo k výběru vynikajících hudebníků, většinou výkonných jazzmanů pocházejících z Karlovarského kraje. S jejich volbou byl seznámen hejtman JUDr. Josef Pavel, který ihned nabídl nově vzniklému souboru slavnostní křest v rámci slavnostního večera v GH Pupp – „Osobnost Karlovarského kraje 2007“. Tak se také stalo. Prostřednictvím moderátorů večera Marcely Augustové a Petra Čimpery byl KARLOVARSKÝ REPRE BAND – KRB karlovarským hejtmanem slavnostně pokřtěn
v pátek 30. listopadu 2007 ve 22.00 hod. na podiu Slavnostního sálu karlovarského GH Pupp.

Při křtu zazněly mimo přání skvělé budoucnosti z úst hejtmana také skladby karlovarských autorů – jazzová orchestrálka „Venuše“ kapelníka KRB Milana Krajíce a popová balada Jiřího Špidry a textaře Zdeňka Borovce „Svléká se král“, kterou skvěle zazpívala původní interpretka a kmenová zpěvačka kapely Marcela Králová. Ta ještě přidala swingující „Noc a den“ a další evergreen „Pár krásných útulných míst“ (On The Sunny Side Of The Street). Kapela se blýskla jazzůvkou Marcuse Millera „Snakes“ a křest uzavřel bubeník a zpěvák Aladár Siládi známým Wonderovým hitem „Sir Duke“. Sluší se ještě zaznamenat, že na podiu hráli další kmenoví hráči KRB – František Raba, Jindřich Volf ml., Pavel Horych, Jan Vacula a v alternaci hrál na trubku skvělý Stanislav Zeman a saxofonový part obstaral Luboš Víšek ml.

Tím slavnostní křest skončil a k tanci přítomným a vyhlášeným osobnostem (Karel Holoubek podnikatel, Jiří Klsák historik a archeolog, Zdeněk Šmíd spisovatel) zpíval Milan Drobný spolu s Petrou Janů.

V předsálí se úspěšně při vítání hostů představila nadějná studentská kapela SWINGDOWS s nedávnou vítězkou pěvecké soutěže Karlovarský hlas Petrou Brabencovou a pěknými výkony mladých muzikantů.

Večer byl důstojným startem KRBu do povědomí karlovarských posluchačů.

 

- - -

KRB – sezóna 2007/2008

V obsazení kapely se na postu baskytaristy místo Františka Raby objevuje jazzman Ivan Habernal a Marcelu Královou nahrazuje na postu zpěvačky Magdaléna Rezková.
Rok 2008 je rokem budování repertoáru a archivu originálních aranžmá podpořeného získáním krajského grantu. Mimo aranžmá získaná od jazzmana Jana Vimra jde hlavně o práci výborného aranžéra Františka Krtičky /pi, vibes, choir voc/ a nákup některých aranžmá z USA.
V té době vzniká web kapely v rámci FORTE o.p.s., webmasterem je absolvent Konzervatoře J. Ježka – skladatel Jan Tumpach.
Sezóna vyvrcholila účastí KRBu na zahajovacím koncertem Mezinárodního jazzového festivalu v Litvínově (červen 2008) v kategorii profikapel.

<- zpět na menu

 

KRB – sezóna 2008/2009

Ivan Habernal je již definitivně od poloviny roku kmenovým hráčem KRBu.
Vánoce 2008 jsou ve znamení samostatného swingového koncertu v Grandhotelu Pupp, který pořádá Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka a požaduje uvedení Gershwinovy Rhapsody in Blue v provedení našeho oktetu. Přepisu a přepracování náročné partitury pro klavír a symfonický orchestr se se ctí zhostil skladatel Karel Šimandl jež premiéru své úpravy dirigoval.
KRB vstupuje do 2.ročníku cyklu výchovných koncertů pro mládež STOLETÍ JAZZU zahájených „Jazzovou katedrou“ při Forte o.p.s. a věnovaných historii světového jazzu.
Plesová sezóna nebyla příliš „nabitá“ – ukazuje se, že vzhledem k počtu muzikantů a narůstajícím cenám nájmu sálů, jsme pro pořadatele příliš drahá kapela. Na plesích i v GH Pupp hrají běžně dua nebo nejvýše tria s klávesovými automaty nebo DJ !!!

<- zpět na menu

 

KRB – sezóna 2009/2010

byla ve znamení několika akcí, které zakládají možnost periodického opakování s nadějí vzniku tradice:

 • cyklus STOLETÍ JAZZU (koncerty pro mládež), pokračoval 3. ročníkem – tentokrát s programem „Sólo pro saxofon“ s využitím potencionálu vynikajících kapelových saxofonových sólistů ;
 • v rámci „Karlovarského kulturního léta 2009“ vystupuje KRB na na samostatném jazzovém koncertu před hotelem Thermal;
 • 14.říjen 2009 je zahájením našeho multižánrového cyklu DOTEKY, tentokrát spoluprací s KSO (vážná hudba) řízený dirigentem Františkem Drsem, jazzovým sólistou Svatoplukem Košvancem (dekorovaným Cenou Gustava Broma), pianistou a dirigentem Milanem Svobodou. Tato historická premiéra společného koncertování místních jazzmanů a symfoniků zazněla ve Dvořákově síni Lázní III.v rámci XXVI. Mezinárodního jazzfestu Karlovy Vary 2009, byla natáčena a později vysílána na stanici Vltava Českým rozhlasem a uváděna Maxem Wittmannem. Premiéra koncertu byla zároveň vynucenou přestávkou činnosti Magdalény Rezkové s KRBem. O dokumentární záznam (viz naše edice DVD) se postarali Music Forge a School TV. Koncert byl nominován novináři na „Kulturní počin roku 2009“ a pro mimořádný ohlas odborného i laického publika byl 30.dubna reprizován v Karlovarském městském divadle při slavnostním Zahájení lázeňské sezóny 2010 při němž došlo i k slavnostnímu křtu našeho DVD a k ohlášení narození malé zdravé Karolínky, dcery zpěvačky Magdalény Rezkové. Tu na koncertu úspěšně alternovala nadějná mladičká Petra Brabencová;
 • v pátek 20. listopadu se KRB ujal doprovodu 33. ročníku soutěže populárních zpěváků Karlovarský hlas a s pomocí aranžmá Milana Krajíce doprovodil finále soutěže a vystoupení 3. České superstar Zbyňka Drdy;
 • do programu KRBu patří i menší vystoupení na vernisážích výstav – vesměs uměleckých sklářů, kde se většinou prezentuje jen část kapely nebo otevírají vystoupení jazzmani ze studentské kapely Swingdows.
 • V červenci 2010 došlo v rámci MFF K.Vary ve Vřídelní kolonádě k mimořádné akci: Jubilejní X. Mezinárodní festival uměleckého skla za účasti rekordního počtu zahraničních i domácích tvůrců si zahrál KRB v plném obsazení;
 • dalším vrcholem sezóny se 21.července 2010 stala akce SAXOFONY OD PRAMENŮ věnovaná památce legendárního karlovarského propagátora hry na saxofon Josefa Antona Schoenecka, barona z Coney Islandu.
  Uspořádání akce i přes odmítnutí finanční podpory města, mělo několik důvodů :
  23. července 2010 uplynulo od Mistrova úmrtí 25 let;
 • Forte o.p.s. produkovala ve stejném termínu koncertní šňůru po ČR pro výtečný chicagský big band ELMHURST COLLEGE JAZZ BAND a tito jazzmani přijali na akci funkci účinkujících
  KRB připravil svůj doprovod vybraným pokračovatelům saxofonové hry v Karlových Varech (J. Šostok, V. Bauer, A. Moucha, A. Týnek, M. Krajíc, M. Plachý, L. Víšek) a v produkci Forte o.p.s. natočil s nimi prostřednictvím studia Orange a Music Forge CD a dokumentární DVD.
  Do posledního místečka zaplněná Husovka vyslechla vzpomínku PhDr. Stanislava Burachoviče na životní pouť slavného karlovarského rodáka, který se proslavil po první světové válce v USA, zatleskal křtu dvojdisku vydaného k této příležitosti. Při křestu asistovali mimo domácích také Dough Beach nositel Grammy Adwards jako dirigent hostujícího ELMHURST COLLEGE JAZZ BAND a za návštěvníky koncertu přítomný skladatel a bubeník světového jména Doug Hammond. Rytmika KRBu doprovodila spolehlivě všech 7 sólujících saxofonistů a zpěvačku Petru Brabencovou. Po přestávce chicagský ECJB zahrál svůj perfektní jeden a půl hodinový program.
  V závěru koncertu pak pozval Dough Beach Karlovarský Repre Band v čele s Milanem Krajícem k účinkování na 44. ročníku jazzového festivalu v Chicagu v sekci profesionálních orchestrů v roce 2011, jehož dlouhou tradici tvoří každoroční účast světových jazzových hvězd (viz http://public.elmhurst.edu/jazzfestival/).

DvojDVD ze společného koncertu symfoniků a KRBu nebo
dvojdisk CD+DVD - SAXOFONY OD PRAMENŮ jsou k zaslání na dobírku po 100,-Kč + poštovné a balné 30,- Kč na požádání mailem jinvolf@seznam.cz.

 

<- zpět na menu

 

- - -

 

Sezóna 2010/2011

Cyklus koncertů STOLETÍ JAZZU (koncerty pro mládež) pokračoval IV. ročníkem : „SÓLO PRO BICÍ NÁSTROJE“. Ve dnech 5.+6.listopadu 2010 byla plná školní aula svědkem čtyř moderovaných koncertů (M.Krajíc), kde hlavní slovo v aranžmá KRBu měli bubeníci : Ali Siládi, Vašek Vejvoda, Milan Krajíc ml. a vibrafonistka Alexandra Stopina, studentka Mgr. Karase (KSO+ZŠ a ZUŠ).

Cyklus DOTEKY pokračoval jednak reprizou loňského koncertu KSO+KRB v rámci Zahájení lázeňské sezóny dne 30.4.2010, když za dirigentským pultem se vystřídali František Drs a Milan Svoboda. V řadách KRBu si zahrál místo Martina Plachého vynikající saxofonista David Fárek. II.ročník cyklu proběhl sérií tří společných koncertů jazzového KRBu a klasického smyčcového quartetu PiKap dne 2.11.2010 v hotelu Thermal. PiKap uvedl dvě věty „Z Jazzoviny“ Karla Šimandla a premiéru pětidílné svity teprve 17-tiletého karlovarského skladatele Daniela Pitry : „Suita giazzistica“. Tím se FORTE o.p.s spolu s KRBem přihlásilo se svým příspěvkem k naplňování programového dokumentu o uvádění a propagaci děl našich regionálních autorů. KRB vedle jazzově upravených maličkostí velkých skladatelů (J.S.Bach, A.Dvořák, G.Gershwin, A.Chačaturjan) spolu s PiKapem připravili premiéru skladby vynikajícího „obojživelného“ skladatele, pianisty, dirigenta a hudebníka Kryštofa Marka : „SUITE NO.1. FOR STRING QUARTET , JAZZ ORCHESTRA AND VOCAL (3.věty).

34.ročník pěvecké soutěže KARLOVARSKÝ HLAS 2010 měl své finále 19.11.2010 v tradičně zaplněném MS hotelu Thermal. Kaplení Milan Krajíc byl tentokrát na turné po USA s Q Milana Svobody a tak tentokrát připravil většinu aranžmá a vedení KRBu svěřil Martinovi Plachému, který si sebou z Prahy přivezl posily (vynikajícího trumpetistu Radka Němce a tenorsaxofonistu Jakubce) a zhostil se vedení kapely s přesvědčivým nadhledem. Zhodnotil tak zkušenosti z působení v doprovodné kapele Martina Kumžáka z televizní soutěže Superstar. S KRBem si zahrál i plzeňský baskytarista Roman Hasnedl, premiérově (a velmi úspěšně) se představil pěvecký kvartet SWINGDOWS ( P.Brabencová, A.Kašparová, D.Vajrychová, M.Zítka ) a sólově zazpíval i člen poroty a někdejší vítěz Superstar Zbyněk Drda. Součástí letošního ročníku Karlovarského hlasu bylo i premiérové uvedení nové znělky soutěže. Na její vytvoření byla vypsána autorská soutěž a z pěti zúčastněných komponistů se na prvním místě při hlasování odborníků a organizátorů umístila znělka Jindřicha Volfa ml., jež byla vyhlášena oficielní znělkou Karlovarského hlasu a během koncertu několikrát zazněla v aranžmá pro KRB.
24.11.2010 uvedl na objednávku vedení ZŠ a ZUŠ v aule sérii tří moderovaných jazzových koncertů pro školní mládež nejrůznějšího věku s výkladem jazzových stylů, forem a výrazu.
V plesové sezóně se opět objevuje Bál Festival na objednávku pražské agentury Cabani a maturitní ples ostrovského Gymnázia – tentokrát s hostujícím Q Swingdows a zpěvačkou Marcelou Vaculovou.
Ve vydavatelském plánu CD v r. 2011 společností Forte o.p.s. se objevuje pro KRB zakázka na komerční produkt na téma „Voda“ pro karlovarský VaK a.s. Záměrem je také vydání autorského jazzového CD členů KRB, jehož obsah by měl posloužit pro dramaturgii orchestru na jazz festivalu v Elmhurstu (Chicago) v roce 2012.

 

<- zpět na menu

- - -


Sezóna 2011/2012

V lakonicky podané historii KRBu v loňské sezóně budu muset začít již jarem a létem 2011. Tenkrát totiž byla důležitější práce na vzniku CD WATER, objednaného společností VaK Karlovy Vary. Práce KRBu na tomto albu zabrala hodně času, ale když si jej pustíte, zjistíte, že kvalita aranžmá je velmi dobrá, v některých případech velmi originální a pozoruhodná. Studiové práci hudebního režiséra (M.Krajíc) a zvukového mistra (P.Horych) nelze nic vytknout – naopak ! Škoda je, že album se nestalo předmětem prodeje v normální distribuční síti, ale jen podnikovým dárkem, takže díru do světa v hudební veřejnosti neudělalo. Za velmi zdařilý pokládám bohatý dvojjazyčný buklet tohoto alba, který je výsledkem spolupráce s velmi dobrou grafickou prací pana Jiřího Heriana majitele firmy Gitech a s kvalitní překladatelkou do angličtiny paní PhDr. Renátou Herianovou Bernatovou.

V červenci 2011 absolvoval KRB tradiční vernisáž Mezinárodního festivalu uměleckého skla a v začátku školního roku proběhly málo navštívené koncerty KRBu určené školám k zahájení školního roku. Zařazení jazzových koncertů na úplný začátek školního roku již opakovat nebudeme. S podstatně vyšší účastí publika proběhly koncerty určené výhradně školám v 5. ročníku naučného cyklu STOLETÍ JAZZU – tentokrát pod názvem SÓLO PRO KLÁVESY, které tradičně zařazujeme na konec září nebo začátek října a které se staly ve školách tradicí.

V rámci Karlovarského kulturního léta zahrál KRB velmi úspěšné koncerty v Mlýnské kolonádě. Velký ohlas má u lázeňských hostů swingový repertoár kapely.

30.září 2011 se nám podařilo v Husovce slavnostně pokřtít CD WATER. Z večera vzniklo mnoho fotografií (viz naše fotogalerie) a je dokladem přítomnosti několika karlovarských celebrit, z nichž některé se staly kmotry zmíněného alba. Např. nestor karlovarských jazzmanů a skladatel Jaroslav Tvrdý, z politiků pak náměstek primátora Mgr. Jiří Klsák a člen rady města a předseda kulturní komise ing. Pavel Žemlička.

Vrcholem karlovarské sezóny je tradičně IJF – JAZZFEST 2011. KRB se ho tentokrát zúčastnil ve společném koncertu s KSO pod taktovkou Kryštofa Marka.

V úvodu koncertu si jazzová formace dvou klavírů JAZZ FIESTA dala záležet na své karlovarské premiéře a zahrála výborně.

Hlavní náplní koncertu však byla původní díla napsaná pro klasiky a jazzmany :

1. Nejprve zazněly „Prameny“ pianisty Jindry Volfa jr. pro komorní smyčce a jazzový oktet, které pro tuto příležitost upravil autor ze svého absolventského díla hraného při pražské premiéře „jen“ velkým smyčcovým orchestrem Českého rozhlasu v Praze.

2. Stěžejní skladbou večera bylo provedení SUITY N.1. pro symfonický orchestr a jazzový oktet Kryštofa Marka. Skladba zaznamenala velký úspěch u publika i hudebníků. Spontánní ohlas a reakce kulturní veřejnosti vyvolaly hlad po podobných dílech. Svědčí to nejen o zvládnutí příslušných větších hudebních ploch z obou břehů vážné i jazzové hudby, ale i o velikém talentu skladatele a dirigenta koncertu předložit své hudební myšlenky stravitelně širokému publiku a s vysokou přesvědčivostí i odborníkům.

Jubilejní 35.ročník pěvecké soutěže Karlovarský hlas 2011, který KRB tradičně doprovází se stal přehlídkou nejzajímavějších zpěváků v poslední době vzešlých z této soutěže. Galakoncert finalistů a vítěze televizní soutěže super star Zbyňka Drdy a spol. (Bára Zemanová, Veronika Savincová, Petra Brabencová, …) tentokrát tedy nehodnotila odborná porota, ale byla nesoutěžní přehlídkou zpěváků, kteří se v praxi již výrazně uplatnili.

Druhým vrcholem sezóny byla účast KRBu při příležitosti jubilejního 45. ročníku EC Jazz Festival CHICAGO – Illinois (USA) na pozvání Dough Beache nositele prestižní Ceny Grammy. Město a Forte přispělo na cestu a pobyt a festival v kolébce jazzu se konal za naší účasti 22.2-27.2.2012. KRB letěl s vlastními kompozicemi a přivezl ocenění pro dva své sólisty (J.Volf a L.Víšek) ve formě diplomů podepsané za porotu festivalu slavnou americkou jazzovou celebritou – bubeníkem světové třídy Jeff Hamiltonem. Blíže se o zájezdu do Chicaga dozvíte na tomto webu v oddílu „napsali o nás“ a ve fotogalerii.

Tradiční Zahájení lázeňské sezóny 4.a 5. května 2012 bylo opět ve znamení spoluúčinkování KSO a KRBu. Tentokrát za naprosté ignorance magistrátu, který naprosto vynechal propagaci slavnostního koncertu. Omlouvá snad jen katastrofální podstav nově podřízeného kulturního oddělení MM (1 pracovnice) začleněného ke školství a tělovýchově. Také nové obsazení odboru je případnou omluvenkou. Proto si dovoluji tuto vlastní pasáž, kterou otiskl internetový I-špígl alespoň v den konání reprizy (cituji):

Druhá polovina obou koncertů je doménou již několikaleté spolupráce Karlovarského Repre Bandu (KRB) s KSO a jazzmanem i komponistou a dirigentem obou koncertů Kryštofem Markem. Pro tuto příležitost byla zvolena dříve již provedená Suita No.1 pro jazzový oktet a symfonický orchestr Kryštofa Marka, kterou úspěšně premiéroval výše uvedený triumvirát KRB + KSO + Kryštof Marek v minulém roce.

Druhou rozměrnější skladbou Kryštofa Marka je světová premiéra SINAEL s podtitulem JAZZ SYMFONY komponovaná pro stejné, prověřené obsazení jazzového oktetu a symfonického orchestru. Ze své mnohaleté hudební praxe nepamatuji existenci, a možná mě hudební historici opraví, cca 30 minutové skladby, která by se pyšnila ve svém zařazení jako jazzová symfonie. SINAEL má klasické 4 části, ve kterých se uplatní jak souhra obou těles, tak sólové výkony hudebníků obou orchestrů. U jazzmanů nechybí ani plochy pro sóla ad.libitum a nejsou to plochy nudné, nýbrž velmi vyváženě volené v souladu se záměry autora. V nich se vystřídají saxofonisté Milan Krajíc, David Fárek, Róbert Bobo Mitrega, kytarista Pavel Horych, pianista Jindřich Volf jr. i hráč na bicí soupravu Ali Siládi. Škoda, že se hlavní pořadatel – magistrát města, se nestačil se ctí vypořádat s propagací hudební složky slavnostních koncertů jinak než lakonickým : Koncert KSO. Dokonce snad nebude ani vydán program koncertů jen u druhého koncertu je poznámka pořadatele – vstupné zdarma. Snad se tento můj poněkud amatérsky a zaujatě pojatý program stane alespoň základním zdrojem informací pro přátele dobré hudby. Ve vedení orchestrů i ze strany autora hudby, by se měla hudba SUITY No.1 + Jazzové symfonie SINAEL objevit v následujícím roce na CD. Držte palce, aby se vydavatelům podařilo zabezpečit dostatek financí na vydání hudby, jež měla svou světovou premiéru v Karlových Varech ( konec citátu).

Závěr sezóny patřil obvyklé vernisáži uměleckého skla na Vřídelní kolonádě – tentokrát s nepřehlédnutelnou účastí brusičů skla – opravdových mistrů svého řemesla, které hostil neúnavný propagátor a majitel galerie Minea Mgr. Radek Stehlík.

3. červen 2012 byl také posledním měsícem mojí čtyřiapadesátileté kantorské praxe (1958-2012). Koncert Poslední swing v Husovce byl přehlídkou kapel Tofu Band, Swingdows, KRB a pěveckého kvintetu. I kamarádi profesionálové přišli (Šostok, Spira, …), byl i jam session a Béďa Ziegler vyhotovil videozáznam. Děkuji všem.

Celkem se dá říci, že sezóna byla plodná.

<- zpět na menu