Napsali o nás... - KRB:

MF Dnes čtvrtek 27.března 2008, Anna Fiedlerová, článek:

JAZZU JSEM ZPRVU NEROZUMĚL, ŘÍKÁ UZNÁVANÝ HUDEBNÍK
………………………………………………………………………………

K jazzu mne přivedla Brigáda bratří Pelců
………………………………………………….
Na jazzu mne láká, že vzniká přímo na místě

Výročí jsou různá. Vedle těch osudových, přelomových či tragických jsou i bilanční. To když vzpomínáme něčeho, co mělo vliv na celý náš život. Takové výročí s dvacítkou v čele si připomíná karlovarský muzikant Milan Krajíc, který se za uplynulou dobu vyprofiloval v jazzového hráče, ve svém oboru nepřehlédnutelného a inspirativního.

Co vás přivedlo k hudbě? Pocházíte z hudební rodiny?

V naší rodině žádní muzikanti nebyli. K hudbě mne přivedl spolužák v první třídě, který hrál na klarinet Zalíbilo se mi to tak, že jsem začal chodit do lidové hudební školy v Karlových Varech, kde jsem měl štěstí na výborné učitele. Začal jsem taky s klarinetem, saxofon přišel na řadu později. Ten jsem pak spolu s klavírem studoval na konzervatoři.

Vypadalo to od samého začátku, že hudba se stane vaším osudem?

Musel jsem dělat leccos, abych se uživil, ale hudbě jsem se nikdy nepřestal věnovat. Ta byla u mne vždycky na prvním místě.

Co rozhodlo o tom, že ze všech hudebních žánrů u vás zvítězil jazz? Čím si vás získal?

Přiznám se, že jsem zpočátku jazzu moc nerozuměl. Až jsem objevil kapelu, která si říkala Brigáda bratří Pelců. Nejenže hrála výborně jazzovou muziku, ale měla i nahrávky, v té době těžko dostupné. A to mne dostalo. Lákalo mne, že pravidla jsou tu otevřenější a hranice interpretace širší. Pochopil jsem, že jazz dává víc možností, jak se muzikou vyjádřit. Nadchla mne ta svoboda, která jazzovou hudbu doprovází a umožňuje hráčům vlastní reflexi a improvizaci. Není to hudba dopředu daná,vzniká přímo na místě. Je to vzrušující. Úžasné je také sledovat,jak se v jazzu spojily dvě kultury, africká a evropská.

Jak si vysvětlujete, že jazz, který vznikl daleko od nás a čerpá z jiných sociálních a kulturních kořenů, si získal v našem prostředí tolik příznivců?

Je to hudba, která dokáže oslovit lidi na celém světě.I když se u nás hrála už ve třicátých letech minulého století, masovou oblibu si získala až koncem druhé světové války a po ní. Zásluhou Američanů se stala populární. Jen si vzpomeňme, co pro nás znamenal Glen Miller a jeho Zasněžená romance!

Co je pravdy na tom, že mezi jazzem a tak zvanou vážnou hudbou se dají vystopovat společné prvky?

I já jsem si původně myslel, že jazz vytváří nové harmonické postupy. Ale při rozboru starých mistrů, jako jsou například Bach a Mozart, jsem zjistil, že už je dávno používali. V jejich hudbě už jsou, to oni byli na vrcholu.

Věnujete se také jiným hudebním žánrům? A kterým?

Baví mne taneční hudba, dobře se při ní uvolním. Musí to být ovšem hudba kvalitní. Dnes bývá často s jazzem propojená?

Jakou hudbu si pouštíte ve chvílích odpočinku?

Vedle jazzu je to Debussy, Bach, Musorgskij, Martinů. Líbí se mi i soul z šedesátých a sedmdesátých let.

Máte své oblíbené skladatele a který je pro vás vzorem?

Je to John Coltrane a Miles Davis,ze současníků Bob Mintzer.

Jazzu se věnujete nejen jako hráč na saxofon, ale i jako skladatel. Co o tom prozradíte?

Napsal jsem několik skladeb, které jsou na CD, včetně té nejnovější. Vznikla ve spolupráci se slavným americkým kytaristou a zpěvákem Hiramem Bullockem.

Už devět let působíte také jako pedagog na Základní škole a Základní umělecké škole v Rybářích. Za tu dobu jste vychoval už pěknou řádku muzikantů. Proslavil se z nich někdo?

Z poslední doby je to Luboš Víšek, který studuje druhým rokem pražskou konzervatoř a už koncertuje. Tamní pedagogové mi řekli, že byl pro ně zjevením.

Založil jste také několik kapel. Které to jsou?

Z těch školních je to Nová krev, BB Gringos, mimo školu Kontraband, Rezband a WWW.band.cz. Jsem také kapelníkem nově vzniklé karlovarské skupiny KRB (Karlovarský Repre Band).

A právě Big Band Gringos bude 27.března hostit špičkovou jazzovou kapelu, složenou ze studentů univerzity v Chicagu. Jak k tomu došlo?

Sami se ohlásili, že by během svého evropského turné rádi zahráli i v Karlových Varech. My jsme to rádi akceptovali.

S Američany si zahrajete dva koncerty ve školní aule
a jeden pro veřejnost na Husovce. Jaký bude program těchto koncertů?

My budeme hrát skladby na rytmickém rockovém základě, oni spíš swing. Bude to zajímavá konfrontace.

K vašim hudebním aktivitám patří i starost o pořádání každoročních jazzových festivalů, konaných ve městě vždy na podzim. Jak se připravujete na letošní už 25.ročník?

Myslím, že posluchači se mohou těšit. Podařilo se mi sehnat slavnou americkou kapelu Mike Stern, Randy Brecker, Dave Veckl. V jubilejním roce města bude také zajímavé slyšet premiéru Suity Karlovy Vary, jejímž autorem je Afroameričan Douge Hammond. Uvedeme ji na závěr festivalu, který se koná ve dnech 8. – 12. října v Thermalu.

Mimo festival hrajete hlavně na Husovce. Vzpomenete si ještě na to, jak na vás tehdejší náměstkyně primátora Monika Makkiehová zavolala policii??

To se nedá zapomenout, ale naštěstí jsou už tyhle doby za námi. Když už ale hovoříme o Husovce, chtěl bych zdůraznit, že tento alternativní kulturní prostor vymyslel Čestmír Kopecký velmi dobře. Teď se tam opět zavřela kavárna a já začínám mít neblahé tušení, že o něj přijdeme. Rád bych se mýlil a chci jen doufat, že město neučiní další nevratný krok v systému karlovarské kultury.

Anna Fidlerová

Milan Krajíc, nar. 14.5.1965 v Ostrově
Studoval Konzervatoř Jaroslava Ježka
V roce 1991 působil devět měsíců v USA, kde hrál s kapelou na výletní lodi
Od roku 1988 se živí hudbou jako profesionál a začíná spolupracovat s Milanem Svobodou
Od roku 1999 je pedagogem na ZŠ a ZUŠ v Karlových Varech, kde vyučuje hru na saxofon a jazzovou interpretaci na různé nástroje.
S Kvartetem Milana Svobody účinkoval na jazzfestivalech v Berlíně, Paříži, Vídni, Moskvě a v Mexico City.Zahrál si s takovými celebritami, jako je James Moody, Hiram Bullock, George Mráz, Doug Hammond