Gringos:

S nápadem vzniku školního jazzového Big Bandu přišel v létě 2003 známý karlovarský jazzman a pořadatel jazzového dění v Karlových Varech Milan Krajíc, který již několik let s úspěchem vyučuje saxofony v ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary a vychoval za krátkou dobu velmi nadějné jazzové kapely Nová krev a Jack Härrer Quintet. Při vzniku velkého orchestru v září 2003 se dohodl s dalšími pedagogy školy Jindřichem Volfem mladším a starším na společné práci s tímto bandem. Oba s uměleckým vedoucím Milanem Krajícem vedou od vzniku big bandu dělené zkoušky. pomáhají v souhře sekcí a Jindřich Volf mladší se střídá s kapelníkem u dirigentského pultu. Od září 2005 spolupracuje s vedením GRINGOS ještě učitel ZŠ a ZUŠ výborný pozounista Jan Vacula.

Orchestr je složen především ze tříd těchto pedagogů a je doplněn o další mladé hudebníky z Karlovarska. Značný věkový rozptyl členů od 12 do 18 let dává příležitost mladším hráčům naučit se kolektivní přesné souhře a pokročilejším pak i uplatnit svou individualitu v jazzových sólech.

Notový archiv školní knihovny skýtá některá původní aranžmá a dokonce původní skladby psané orchestru „na míru". Dvorním dodavatelem původních skladeb je skladatel, aranžér a pianista Martin Kumžák a skladatel a dirigent pražského Kontrabandu Milan Svoboda. Také jedna z výtečných aranží pedagoga školy Rudolfa Přibila nezůstala ležet a stala se znělkou orchestru. V budoucnu určitě nezůstane nevyužita ani skladatelská potence Milana Krajíce a Jindřicha Volfa mladšího. S rozšířením repertoáru GRINGOS o swingové skladby, přibylo v hudebním archivu několik originálních aranžmá velikánů Sonnyho Rollinse a Glena Millera. Z českých muzikantů se na pultech kapely v roce 2006 objevily příspěvky swingaře Josefa Malypetra a kapelníkova občasného zaměstnavatele a šéfa www.bandu Kryštofa Marka.

Big Band ZUŠ a ZŠ se hlásí hlavně k moderní jazzové éře se současnou jazzrockovou rytmikou a jazzovým stylům konce století.

Zatímní počet veřejných vystoupeni je snadno vyčíslitelný, některá z nich však nepostrádají zajímavosti. Tato žákovská a studentská kapela zahajovala „legendární vánoční besídku" v Husovce 19. 12. 03, o které se media zmiňovala ještě čtvrt roku po Vánocích, jedno z vystoupení orchestru na krajské soutěži souborů základních uměleckých škol vyústilo v absolutní vítězství a postup do ústředního kola soutěže v Litvínově. Tam v červnu 04 skončil Big Band Gnngos mezi nejvyspělejšími kapelami z celé republiky na třetím místě.

Před vánočními svátky 04 nastudoval spolu se sborem ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary Zvonek a sólisty koncertní program Jazzadvent, který měl takový ohlas u publika ze základních škol, že se na další zájemce nedostalo i když bylo plných šest repríz. Proto v letech 2005 a 2006 nachystal BB GRINGOS s dětským sborem ZVONEK v předvánočním čase řadu koncertů pro základní a střední školy s programem JAZZADVENT, ve kterém znějí známé i méně známé české koledy s jazzovými sólisty v úpravách Milana Svobody, Karla Velebného a Milana Krajíce. Kompletní program byl natočen ve studiu ORANGE na CD a je v prodeji v galerii DUHOVÁ PALETA (Sokolovská 32) a v sídle OPS FORTE (Šmeralova 15) pod názvem JAZZADVENT. Big Band GRINGOS nechyběl ani na mezinárodních jazzových festivalech Litvínov 2005, Litvínov 2006 a Jazzfest Karlovy Vary 2006. V závěru roku (22.12.2006) uvedl Milan Krajíc ve své tradiční vánoční besídce v divadle HUSOVKA českou jazzovou star LAĎU KERNDLA, který si s chutí zazpíval za doprovodu NOVÉ KRVE a některých muzikantů z GRINGOS. Dokonce zazněl i hezký duet s Petrou
Brabencovou. Koncert uzavíral osvědčený JAZZADVENT. Byla to hezká tečka za rokem 2006.